Podstawowe zasady konserwacji i czyszczenia obuwia

1. Zanieczyszczone obuwie należy w pierwszej kolejności oczyścić przy pomocy miękkiej tkaniny lub gąbki zwilżonej w ciepłej wodzie, dopiero wówczas można przystąpić do konserwacji.
2. W przypadku przemoczenia, obuwie należy oczyścić za pomocą szczotki do błota, wilgotnej ściereczki lub gąbki. Następnie obuwie należy wysuszyć całkowicie w temperaturze pokojowej (przez min. 18 godzin) z dala od kaloryferów, pieców itp., ponieważ szybkie wysuszenie może powodować pękanie skóry. Przed przystąpieniem do wysuszenia, należy wypchać buty papierem, nadając im pierwotny kształt. Pomaga to w pozbyciu się wilgoci oraz w przywróceniu pierwotnej formy obuwia. Dopiero po oczyszczeniu i wysuszeniu obuwia można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
3. Na wysuszone wierzchy ze skór licowych i brzegi spodów obuwia należy nanieść niewielką ilość środka konserwującego typu krem lub wosk najlepiej w kolorze wierzchu, na przykład: GT, Szyk, Buwi, Salamander Buffalo itp.
4. Ze względu na naturalne wykończenie skór do codziennej konserwacji nie zaleca się past samopołyskowych (na bazie rozpuszczalników mogących uszkodzić powłokę).
5. Przed nałożeniem następnej warstwy pasty należy wypolerować lub zmyć poprzednią warstwę. Po wyschnięciu (10 minut) obuwie należy wypolerować.
6. Obuwia ze skór welurowych i nubukowych nie można pastować. Należy je czyścić specjalnie przeznaczoną do tego szczotką lub mocno wyciśniętą, zmoczoną tkaniną. Obuwie z tych skór należy odświeżać środkami konserwującymi w areozolu, przeznaczonymi do odpowiedniego rodzaju skór wierzchnich.
7. Obuwie z materiałów sztucznych typu lakierki należy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką i po wyschnięciu konserwować pastami typu krem, balsam, itp. Nie używać past samopołyskowych.
8. Obuwie z materiałów włókienniczych należy otoczyć szczególną dbałością przed zabrudzeniami, a czyścić tylko gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie z ewentualnym dodatkiem delikatnych środków piorących .
9. Nie zaleca się użytkowania tej samej pary obuwia dzień po dniu, ze względu na dużą ilość wilgoci wchłaniej przez skóry naturalne.